Description
Technical Details
| Standing screen display size | 14 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Max Screen Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor | 1.7 GHz core_i5 |
| RAM | 4 GB LPDDR3 |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Average Battery Life (in hours) | 6 Hours |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | Thinkpad X1 Carbon G6 |
| Item model number | Thinkpad X1 Carbon G6 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Item Weight | 3 pounds |
| Product Dimensions | 8.5 x 12.7 x 0.6 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 8.5 x 12.7 x 0.6 inches |
| Color | Silver |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 1 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Interface | USB |
| Optical Drive Type | CD-R |
| Power Source | AC & Battery |
| Voltage | 120 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |







Reviews
There are no reviews yet.