Description
➤Key Features and Benefits:
- Brand: Dell
- Model: Latitude 5590
- CPU: Intel Core i5-8350U Processor, 1.7GHz up to 3.6GHz
- Memory: 8GB RAM DDR4
- Hard Drive: 256GB SSD
- Operating System: Windows 10 pro 64 Bit
- Display: 15.6″ HD (1366 X 768) pixel
- Video OutPut: HDMI + VGA
Ports:
- 3 X USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare)
- 1 X USB Type-C
- 1 X Displayport
- 1 X VGA
- 1 X RJ-45 (LAN)
- 1 X Headphone output/microphone input
- 1 x SD 4.0 card reader
Includes:
- Laptop
- Power Adapter/Cable
- 90-day warranty
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1360 x 768 pixels |
| Max Screen Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor | 2.8 GHz apple_ci5 |
| RAM | DDR4 |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Brand | Dell |
|---|---|
| Series | Dell 5590 Latitude Laptop |
| Item model number | Dell 5590 Latitude Laptop |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Item Weight | 5.99 pounds |
| Product Dimensions | 14.8 x 0.8 x 9.87 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 14.8 x 0.8 x 9.87 inches |
| Color | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 1 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Drive Rotational Speed | 7200 RPM |
| Optical Drive Type | no |







Reviews
There are no reviews yet.