Description
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Processor | 1.7 GHz core_i5_8250u |
| RAM | 8 GB DIMM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Wireless Type | 802.11ac, Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Average Battery Life (in hours) | 6 Hours |
| Brand | Dell |
|---|---|
| Series | Latitude 15 5590 |
| Item model number | LAT15-5590SA8717 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Item Weight | 4.1 pounds |
| Product Dimensions | 14.8 x 9.87 x 0.8 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 14.8 x 9.87 x 0.8 inches |
| Color | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 4 |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Flash Memory Size | 256 GB |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | AC & Battery |
| Voltage | 240 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |








Reviews
There are no reviews yet.